Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25566)

Македонија од вториот круг тргнува во квалификациите за ЕП 2025

За пласман на ЕП 2025 веќе е одигран еден претквалификациски циклус, од август следува и вториот, во кој ќе игра Македонија, а в година...

Нови остварувања од европските кинематографии во Кинотека

По годинешното летно издание на фестивалот на музички документарци „Скопје синема сити“, јулската програма на Кинотеката продолжува со проекции на филмовите од програмата на...

„Синедејс“ со мотото „Од високо подобро се гледа“

Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“, кој годинава се одржува по 21. пат, од 7. до 14. овој месец, ќе прикаже повеќе од 50...

Музеј на иднината во Дубаи

Импресивниот, неодамна отворен Музеј на иднината во Дубаи им овозможува на посетителите да видат како ќе изгледа животот во иднината и какви неверојатни технолошки...

Новиот закон за филм треба да донесе стандардизација на буџетот

Кога се случуваат ребаланси на буџетот, некако на надлежните им е наједноставно да кратат од културата и филмот, а сето тоа може да ја...

За нашата судбина одлучуваме само ние

Македонија посакува среќен крај и на оваа политичка епизода со ЕУ. Среќниот крај треба да биде среќен за сите нас, треба да ни отвори...

По малку за нашата болка и лекциите од кризата околу Калининград

Да не се разбереме погрешно, ова не е став дека либерално-демократскиот свет е пред колапс. Напротив, дека центарот на влијание и одлучување, а со...

Не – во македонско име, ултиматум – не, благодарам!

Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните...