Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25566)

Со диетата на Моника Белучи шест килограми помалку за десет дена

Здрава храна Многу познати дами тврдат дека својот совршен изглед ѝ го должат на липосукциската диета, а меѓу нив е славната италијанска глумица Моника Белучи...

Песната „Заветна“ стана неофицијална химна на Македонците

Песните во кои Бафтировски го опејуваше родниот крај, како што е „Заветна“, сѐ уште живеат меѓу Македонците и ја раскажуваат вековната тага што се...

Воведувањето на еврото во Хрватска изгласано во Европскиот парламент

Европскиот парламент во Стразбур вчера со големо мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната. Европскиот парламент со 539 гласа од 632 присутни...

Парламентарна берза на пратенички гласови

Бугарија Лидерот на ГЕРБ, поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, вчера на прес-конференција обвини дека во бугарскиот парламент се случува најголемото купување гласови. Гледате во различни...

Првата дама ја злоупотреби позицијата

Хрватска со нова афера Загрепските медиуми деновиве обелоденија скандал во чиј фокус се најде првата дама Сања Мусиќ-Милановиќ, сопруга на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Имено,...

Над 100.000 Македонци го чуваат македонскиот јазик во Австралија

Без разлика на кој крај од светот живееме, ние сме Македонци, а јазикот е неизбришлив и најпрепознатлив национален белег. Тука треба да бидеме помогнати...

Софија може да побара бугарско малцинство и на Месечината

Бугарија како членка на ЕУ продолжува со национално обезличување на Македонците - овој пат и во Косово. Со децении, во областа Гора во Косово...

Евреите во Треблинка, Бугарите во Преамбула

Не случајно граѓаните што се декларираат како Бугари се повикуваат претежно на бројката од последниот попис, која потоа ја споредуваат со онаа од постојните...

Спортски вести

ШАХ - СП ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ ЛИЦА Македонија ремизира со Шпанија Македонската репрезентација ремизира 2-2 со силната селекција на Шпанија во седмото, последно коло од...

Захарова: Русија ќе возврати поради протерувањето на дипломатите од Бугарија

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Москва би можела да ѝ врати на цела Европска Унија поради протерувањето на...