Здрава храна

Многу познати дами тврдат дека својот совршен изглед ѝ го должат на липосукциската диета, а меѓу нив е славната италијанска глумица Моника Белучи (58), која и во шестата деценија важи за една од најубавите жени во светот. Таа открива како да ослабнете шест килограми за десет дена.

1. Појадок: лимонада, двопек и овошна салата; ручек: бело месо на скара со праз и шампињони; вечера: печурки на жар и 50 г варен ориз.

2. Појадок: лимонада, 50 г варена хелда со нискомастен кефир; ручек: мусака од модри патлиџани и салата со домати и краставици; вечера: печено бело месо во сос од свежи домати.

3. Појадок: лимонада, домашни галети со цимет, кафе или чај; ручек: чорба од зеленчук, пилешки плескавици и домат; вечера: бифтек и порција зелена салата.

4. Појадок: лимонада, туна и салата од тиквички; ручек: ориз со јунешко и два домати; вечера:салата од зеленчук по избор.

5. Појадок: лимонада, плескавици до тиквички и немастен јогурт; ручек: домашна супа со јунешко месо и моркови; вечера: чорба од домати.

6. Појадок: лимонада, јајце на око, двопек и зелена салата; ручек: ризото со шампињони и лук; вечера: овесна каша со банани и јагоди.

7. Појадок: лимонада, омлет од две јајца, двопек, едно јаболко; ручек: плескавици од јунешко месо, брокула на скара; вечера: парче интегрален леб со паштета од туна.

8. Појадок: лимонада, туна и салата од тиквички; ручек: пилешки плескавици и салата од тиквички; вечера: риба по избор и порција сезонска салата.

9. Појадок: лимонада, омлет со сирење и суво месо и јогурт; ручек: поховани тиквички или модар патлиџан и салата од зелка; вечера: салата од краставици и овошје по избор.
10. Појадок: лимонада, варено пилешко месо со зеленчук; ручек: интегрални тестенини со сос од домат; вечера: печурки на жар и 50 грама варен ориз.