Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25566)

Евреите во Треблинка, Бугарите во Преамбула

Не случајно граѓаните што се декларираат како Бугари се повикуваат претежно на бројката од последниот попис, која потоа ја споредуваат со онаа од постојните...

Спортски вести

ШАХ - СП ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ ЛИЦА Македонија ремизира со Шпанија Македонската репрезентација ремизира 2-2 со силната селекција на Шпанија во седмото, последно коло од...

Захарова: Русија ќе возврати поради протерувањето на дипломатите од Бугарија

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Москва би можела да ѝ врати на цела Европска Унија поради протерувањето на...

Членките на НАТО ги потпишаа протоколите за прием на Шведска...

Триесетте земји-членки на НАТО вчера го потпишаа пристапниот протокол за Финска и за Шведска, на церемонија во седиштето на Алијансата во Брисел. Со протоколот...

Шолц ја подготвува јавноста за уште подлабока криза во општеството

Германија Германскиот канцелар Олаф Шолц ги подготвува граѓаните на Германија за натамошни поскапувања. Актуелната криза нема да помине за неколку месеци. Војната во Украина и нарушените...

Никаде не се споменува признавање на македонскиот народ

Додека деновиве фокусот е целосно насочен кон тоа како ќе биде заведен јазикот, со фуснота, без фуснота, со еднократни унилатерални изјави или без нив,...

Интерпол ја „спушти рампата“ за украдените автомобили

Само со последната операција „Карбек“, во втората половина од мај, Интерпол пронајде 1.121 украден автомобил и 64 мотоцикли, при што беа уапсени 222 лица....

Франција е актуелен првак во четири категории

Репрезентацијата на Франција сега е победник и на Медитеранските игри (за фудбалери до 18 години), а претходно и на ЕП 2022 до 17 години,...

За позитивната естетика и протонизмот (1)

Африм А. Реџепи, Хуманологија, Институт за македонска литература, Скопје, 2021 г. Африм А. Реџепи со досега објавените дела, меѓу кои „Естетика на играта“, „Деконструкцијата и...

Ракометарите играат за бронза, првиот екипен медал за Македонија

Машката репрезентација на Македонија денеска (12.30 ч.) ќе игра за бронзениот медал на годинашните Медитерански игри во Оран, на мечот со Србија, која, како...