Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25549)

Зошто нордиските народи се сметаат за најсреќни во светот

Нордиските народи се сметаат за најсреќни народи во светот. Финците пет години по ред се прогласувани за најсреќна нација. Зошто е тоа така? Некои...

Следната година од „Епл“ доаѓа 15-инчниот „мекбук ер“

Компанијата „Епл“ ќе претстави 15-инчен „мекбук ер“ во 2023 година, пренесува „Блумберг“. Петнаесетинчниот „мекбук ер“ треба да биде претставен следната пролет, а „Епл“ би можел...

Младите дизајнери одговараат на прашањето – метаверзум или универзум?

Завршна ревија/перформанс на студентите од Технолошко-металуршкиот факултет при УКИМ, Скопје - Институт за дизајн и инженеринг на облека, ќе се одржи вечерва, во 19.30...

Инженер на „Гугл“ тврди дека вештачката интелигенција може да има свои...

Инженер на „Гугл“ тврди дека еден од системите за вештачка интелигенција (АИ) на компанијата може да има свои чувства и вели дека неговите „желби“...

„Модниот викенд“ слави сребрен јубилеј во Градскиот парк во Скопје

Дваесет и петтото издание на манифестацијата „Моден викенд“ е закажано на 25 јуни, во 17 часот, во Градскиот парк во Скопје. - Го закажавме 25-то...

„Гол живот“, в сабота, во МКЦ

Десеттото издание на „Прво, па женско“ се затвора со перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива, в сабота, од 19 часот. Перформансот...

„Вернисаж“ е смешен коментар на маргинализираниот човек

Претставата „Вернисаж“ ја имаше својата премиера во Драмскиот театар. Автор на претставата е Вацлав Хавел, преводот е на Никола Маџиров, а режијата е на Теа...

Уметноста не треба да се смета за луксуз, туку основно право...

Помислата да направам нешто за некого што навидум е невозможно побуди порив и пробуди идеја во мене да создадам ваква уметност, споделува уметницата Ѓоргина...

Кратки вести

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера изјави дека Киев во одреден момент ќе мора да седне на преговарачка маса со Москва за да се обиде...

Продолжуваат тензиите во Тајванскиот мореуз

Тајванскиот мореуз е меѓународен пловен пат и Владата во Тајпеј го поддржува присуството на американските воени бродови, соопштија од Министерството за надворешни работи на...