Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25505)

Уличната правда како одговор на неправдите во општеството

Судот на улицата и јавното мислење станаа алтернатива на потрагата по правда во општеството. И тоа не треба да нѐ изненадува кога само осум...

Јагнето како симбол на невиноста и пожртвуваноста

Јагнето е симбол на невиноста, чистотата, ранливоста и пожртвуваноста. Низ историјата на човештвото честопати било жртвено животно како дар за боговите, како што се...

Отворен повик за наградите на Македонската асоцијација на издавачи

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) распишува конкурс за наградите на МАИ за најдобри достигнувања во издаваштвото во периодот меѓу двата саема на книга. За...

„Ана Каренина“ на Пројковски апсолутен победник на „Театарска пролет“

На завршната вечер на театарскиот фестивал „Театарска пролет“ во Шабац, Србија, свечено беше прогласен апсолутниот победник на фестивалот, претставата „Ана Каренина“, според романот на...

Изложбата „Персона“ на Филип Цакоски во Прилеп

„Персона“ е насловена тематската изложба на прилепскиот уметник Филип Цекоски, која ќе биде отворена вечерва, во 19.30 часот, во ликовната галерија на центарот за...

Дамки од сапун и од вода во туш-кабината

Домување Стаклените врати на туш-кабината може брзо да се покријат со дамки од вода и со траги од бигор, што прави да изгледаат старо и...

Последици од консумирање премногу кафе

Експертите сметаат дека треба да консумирате до четири шолји кафе дневно, но многумина го пијат во многу поголеми количества, што може да влијае на...

Кина ја започнува потрагата по планети за живот слични на Земјата

Кина вложува големи напори да стане една од водечките сили во вселената, а сега нејзината нова цел е да пронајде планети слични на Земјата...

Кои се најинтелигентните луѓе на сите времиња?

Интелигенцијата може да се мери на различни начини. Некои веруваат во тестовите, други, пак, поголемо внимание ѝ придаваат на емоционалната или социјална интелигенција. Исто...

Приштина се вооружува, Белград алармира

Нов квантитет, но и квалитет кај балканскиот арсенал со оружје Првиот контингент од 50 парчиња лесно противтенковско оружје е испорачан од Велика Британија во Приштина....