Домување

Стаклените врати на туш-кабината може брзо да се покријат со дамки од вода и со траги од бигор, што прави да изгледаат старо и „истрошено“ неколку дена по чистењето. Со неколку едноставни трикови вашата туш-кабина ќе остане блескава и чиста подолго време.
Користете бришач на стакло: оваа едноставна алатка ќе ви го олесни чистењето. По секое туширање, избришете ги вратите и плочките во внатрешноста на вашата кабина за туширање за да ја отстраните површинската вода. Тоа ќе спречи дамките од тврда вода да ги покријат сјајните површини.
Попрскајте со средство за чистење помеѓу употребите: доколку длабинското чистење не ги даде резултатите што ги сакате, едноставното прскање на кабината со целосно природен раствор би можело да помогне. Потребни ви се алкохолен оцет, вода и мирисливо есенцијално масло. Во празно шише со распрскувач измешајте вода и оцет во еднакви размери, додајте неколку капки есенцијално масло и добро протресете. По секоја употреба, испрскајте го растворот низ целата кабина за туширање и брзо избришете ги славината, батеријата на тушот и вратите со мека крпа.
Посипете сода бикарбона: подот за туширање може да биде особено подложен на формирање наслаги од сапун и дамки од тврда вода. По туширањето, кога ќе се исуши кабината, на долниот дел посипете сода бикарбона, а на содата исцедете половина лимон и оставете да отстои најмалку еден час. Потоа, само убаво исплакнете.