Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25462)

Ингебритсен – семејство на атлетски рекордери

Семејството Ингебритсен од Норвешка е своевиден феномен. Покрај Јакоб, олимпискиот и европски првак на 1.500 метри, него го сочинуваат браќата Хенрик и Филип, поранешни...

И „малото“ загадување, сепак, е загадување

Фрлањето смет, догорчиња и амбалажа од храна се само мал дел од секојдневните ситуации, кои на големо влијаат на загадувањето на главниот град. Најчестите...

Против Италија нема што да загубиме, а можеме многу да добиеме

Италија е фаворит, тоа мора да се признае. Имаат многу поголем состав од нас, 30-40 фудбалери со исти или слични квалитети, прекалени интернационалци. Сепак,...

Итно да втаса агенда за на „зелена маса“

Од Москва и од Киев веќе се изрази подготвеност за наоѓање дипломатско решение. Процесот за наоѓање мирољубиво решение треба да почне што побргу, пред...

Мирослав Бошковиќ – македонската атлетика на дланка

Професорот Мирослав Бошковиќ своевремено беше активен атлетичар, сега е најголем хроничар на македонската атлетика. Тој беше член на атлетскиот клуб Вардар, со кој стигна...

Кејн и Сон сега се рекордери со 37 заеднички асистенции

Сон му асистирал на Кејн во 19 наврати, а тој му возвратил 18 пати. Втори на оваа листа се Дрогба и Лампард (36 асистенции...

Подобри сме сега отколку кога ја освоивме Лигата на шампионите

Секогаш сакате да се подобрувате како тим. Чувствувам дека сме го направиле тоа и дека и понатаму го правиме. Погледнете го тимот, има играчи...

Надал прв во Акапулко, Медведев на врвот на АТП-листата

Надал ја освои 91-та титула. Медведев по 18 години е првиот тенисер што е на врвот на АТП-листата, а да не е некој од...

Mислам дека сум најдобар кога сум почесто во контакт со топката

Де Јонг објаснува дека тренинзите под водство на Чави се разликуваат по одредени елементи од оние на Куман, но намерата да се игра напаѓачки...

Претстои битка за економијата

Ескалацијата на судирите и воените дејства во Украина ги наруши и прекина економските текови, со можни негативни последици и врз домашната економија. Во таа...