Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25423)

Сите интимни моменти од минатата година се запишани во сликите

Младата уметница Марија Трајаноска беше актуелна со изложбата „Просторот во мене, јас – насекаде“. Нејзините слики се експлозија од поставени прашања за нашето битисување,...

Континуитет или дисконтинуитет

Треба да се направи прекин на досегашниот надолен тренд на повеќе клучни полиња (читај ресори), а да се сочинат и практикуваат програми што ќе...

Мускатното оревче го подобрува расположението

Здрава храна Постои ли некој што не го сака вкусот на мелено мускатно оревче со топло чоколадо или со кафе? Иако овој зачин најчесто се...

Јазовец открил пештера со римско богатство во Шпанија

Гладен јазовец може да доведе до откривање на стари римски пари во една пештера во Шпанија, пренесоа европските медиуми. Истражувачите се убедени дека ова...

Кралицата Елизабета слави 70 години на тронот

По повод значајната годишнина, 70 години на тронот на кралицата Елизабета Втора, Бакингемската палата ја претстави целата програма со која ќе се одбележи јубилејот. Јавноста...

Кинезите го отворија својот најдолг подводен тунел

По четири години градење, Кина го отвори својот најдолг подводен тунел досега, кој е дел од автопат. Станува збор за тунелот „Таиху“, долг 10,79...

Глупавите луѓе се поопасни од злобните

ТЕОРИЈАТА НА БОНХОФЕР ЗА ГЛУПАВОСТА ШТО НЕ ЈА ГУБИ АКТУЕЛНОСТА Во најмрачниот период од германската историја, во времето кога бесната толпа фрлаше камења по излозите...

Македонија во делата на античките географи и автори

Во 1874 година, група автори, предводени од истакнатиот англиски лексикограф Вилијам Смит, го објавија „Атласот на античката географија“, во кој врз основа на историските...

Патнички автобус од Косово возел без едно тркало

Словенија Словенечката полиција уапси возач на автобус од Косово што возел патнички автобус со туристи без едно тркало, јавуваат медиумите во Словенија. На автопатот Љубљана -...

Ски-центрите полни, страв од коронавирус нема

Србија Граѓаните на Србија ги исполнија речиси сите капацитети во домашните ски-центри периодов, и покрај зголемениот број на позитивни случаи на ковид-19 во земјата, но...