Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25423)

Повикот од природата не е повик за лов и отстрел

И покрај тоа што во одредени периоди од годината ловењето животни е дозволено, сепак во некои од истражувањата од мултидисциплинарните научни дисциплини што комбинираат...

Отровен пакет завиткан во обланда

Повеќе од јасно е дека по последниот состанок на Консултативниот совет за национална безбедност (КСНБ) на Бугарија одново се рециклирани старите добро познати негаторски...

Левандовски, Меси и Салах низ бројки

ФУДБАЛ - НАГРАДА НА ФИФА Роберт Левандовски од Баерн, Лионел Меси од ПСЖ и Мохамед Салах од Ливерпул се тројцата кандидати за признанието „најдобар“ за...

Академијата на Ливерпул работи со полна пареа

Јирген Клоп им даде шанса на 44 млади фудбалери да дебитираат од октомври 2015 година досега, а во тој период клубот инкасира и над...

До крајот на векот би можеле да исчезнат 1.500 јазици

Колку се пошироки патиштата што ги поврзуваат руралните подрачја со урбаните, селата со градовите, поголем е ризикот дека јазиците ќе бидат загрозени и ќе...

Македонија со изменет состав отпатува за Дебрецин

Македонија на ЕП отпатува без голманите Никола Митревски и Марко Кизиќ, левото крило Гоце Ојлески и левиот бек Михајло Младеновиќ, по што селекторот Лазаров...

Ние сме за отепувачка

Секогаш кога поминувам пред бронзената биста на Ристо Крле на левиот кеј од коритото на реката Црн Дрим, во туристичка Струга, ме опфаќа некоја...

Еден убав сончев ден

Откупен расказ на Конкурсот на „Нова Македонија“ Господ седеше сам. И како за некој што седи сам подолго време, веднаш одговори на телефонскиот повик. Да,...

Вториот тираж од „Tоронто експрес“ е во продажба

За само три недели се распродаде првиот отпечатен тираж од книгата „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“ од Зоран Спасов-Ѕоф. Книгата е во издание на...

Проблемите со „парното“ греење може да донесат несогледливи последици

Итно да се преземат мерки за опстојување на топлификациските системи. Во спротивно многу корисници ќе се откажат/исклучат од тие системи. Ако го направат тоа,...