Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25423)

Финансиска афера ја тресе Народната банка, можна вмешаност и на гувернерот

Хрватска Хрватска ја тресе нов финансиски скандал по откритието дека вработени во Хрватската народна банка (ЦНБ), која ја надгледува работата на компаниите од финансискиот сектор,...

Целиот државен врв во изолација поради заболен од ковид

Бугарија По седница на Консултативниот совет за национална безбедност, на која бугарскиот државен врв излезе со став во врска со почетокот на преговорите за членство...

За молитвата

Молитвата е беседа на човечкото срце со Бога, низ која претставувајќи го невидливо Бога пред себе, човекот ги излива чувствата на својата душа пред...

Што е православието

Библиска приказна за човек од земја со душа (4) Во сиот овој развој на настаните постои и противнапад на православните, односно на православната цивилизација. Но...

Наградно квиз-прашање на кое никој не го знаел одговорот

ЗАБЕЛЕЖАНО, НЕНАПИШАНО Претседателот на Собранието на Република Македонија, другарот Никола Минчев, на средината на септември 1972 година, беше во работна посета на фабриката за огноотпорни...

Почитување на процедурата е основа на секоја правна држава

Австралија, во стартот, направи недозволива „грешка во процедуралните чекори“, што ќе ѝ наштети не само на австралиската политика за справување со пандемијата туку и...

Северна Кореја тестираше хиперсонична ракета

Северна Кореја тестираше новоразвиена хиперсонична ракета, која достигна трипати поголема брзина од звукот, или 3.000 км, и успешно ја погоди целта оддалечена 700 километри,...

Половните автомобили никогаш не биле поскапи, дизелашите најбарани

Германија Енормен раст на цените на половните автомобили во Германија како никогаш досега. Меѓу најбараните половни автомобили на плацовите во земјата се оние со дизел-мотори,...

Одлив на мозоци, прилив на дознаки?!

Во истражувањата и анализите на неколку домашни и странски организации се лоцираат причините и последиците од феноменот на иселувањето на стручниот кадар од државата МАКЕДОНИЈА СЀ...

Цвета бизнисот со криптовалути во Косово

Косовската полиција неода­мна заплени 272 апарата за ископување криптовалути во село во близината на Лепосавиќ, област на северот од земјата населена со српско население. Беше...