Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25417)

Информациската димензија на потенцијалниот конфликт

Итајќи по сензационалност (продукт на капиталистичката димензија на новинарството) западните медиуми си направија своја интерпретација од информацијата на „Интерфакс“ за тоа дека 10.000 руски...

Мајами Бич – најскапа дестинација на светот за Нова година

Градот во американската сојузна држава Флорида, Мајами Бич, беше најскапата дестинација на светот за Нова година, според истражувањето што го спроведе сајтот „Чипхотелс. орг“...

Групата „Колдплеј“ ќе престане да снима во 2025 година

Групата „Колдплеј“ ќе престане да снима музика како бенд во 2025 година, изјави лидерот на бендот Крис Мартин, во интервју за британското Радио 2. -...

Раперот Тајлер – најдобро облечен маж во 2021 година

Врз основа на гласовите на читателите, еминентниот магазин „Џи-кју“ ги избра најдобро облечените мажи во 2021 година. Во полуфиналето влегоа тројца музичари и еден...

Луѓето што поседуваат кучиња биле помалку депресивни за време на пандемијата

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на ковид-19. Истражувачите од Сент Луис откриле дека оние...

Најпребаруваните диети на интернет во 2021 година

Крајот на годината е време за донесување многу одлуки. Многу луѓе одлучуваат да започнат диета и режим на слабеење веднаш по празниците. Доколку сте...

Драмските дела се за театар, не за на хартија

Стефан Миленков, млад драмски писател „Страв“ е насловена новата збирка драми на авторот Стефан Миленков, што внесува нов бран свежина на книжевната сцена. Во рецензијата...

Нови три тома од „Клучните концепти во кинеската мисла и култура“

„Македоника литера“ неодамна ги објави томовите 7, 8 и 9 од серијата „Клучните концепти во кинеската мисла и култура“, двојазично, на македонски и на...

Анимирани филмови и тинејџерски драми во Кинотека

Кинотеката, по традиција, првите денови од новата година им ги посветува на најмладите љубители на филмот и на тинејџерите. Тие од средината на јануари...

Седиштето на ОН има богата збирка од уметнички дела

Светот е сцена Обединетите нации собраа голем број уметнички дела во речиси осум децении и се дом на малку позната, но вредна колекција на уметнички...