Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25412)

Животни

Помогнете му на вашето милениче да го надмине стравот од огномет и петарди Огнометот и петардите предизвикуваат страв и непријатност кај животните, особено кај кучињата....

Најемитуваните песни на „Спотифај“ и „Епл“ во 2021 година

Стриминг-платформите за слушање музика „Спотифај“ и „Епл мјузик“, кои заедно контролираат речиси половина од целиот глобален музички стриминг, ги прогласија своите најемитувани песни на...

Најсофистицираните дизајнирани градби во 2021 година

Секоја од овие седум градби со футуристички изглед може да се окарактеризира како архитектонско ремек-дело Завршувањето на повеќето од наведените згради од нашата листа на...

Разводот на владетелот на Дубаи – најтежок на векот

Владетелот на Дубаи, Мухамед бин Рашид ал Мактум, ќе мора да им плати повеќе од 640 милиони фунти на својата бивша жена и на...

Објавен поетски избор од кинескиот поет Су Ши

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ ја објави книгата „Избрани песни“ од класичниот кинески поет Су Ши, во избор, препев од класичен кинески јазик,...

„Македокс“ промовира прирачник

Здружението за промоција на документаристиката „Македокс“ - Скопје, во изминативе два месеца го реализира пилот-проектот „Користење на документарниот филм како алатка во наставата во...

Кога ги гледам епизодите си мислам „леле, човек, јас го правев...

Никола Ангелкоски работеше на серија на „Нетфликс“ Никола Ангелкоски работеше на серијата на „Нетфликс“, „Вичер“ или „Вештерката“. По една година работење од дома, перманентна комуникација...

„Маџирмаалски поетски бранувања“ ги додели наградите

Прогласени се најдобрите песни од годинешниот поетски конкурс „Маџирмаалски поетски бранувања“. Поетскиот конкурс по четврти пат се реализира во рамките на традиционалната културна манифестација...

„Локомотива“ ги поврзува културата и екологијата

„Локомотива“, центарот за нови иницијативи во уметноста и културата во 2021 година, во рамките на програмата „Други простори“/Уметност Клима Промена“ организираше неколку настани поврзани...

Мали површини за органско производство на храна

За развој на органското производство се неопходни постојано истражување и приспособување кон побарувачката. Фокусот треба да се стави на руралните средини, кои имаат голем...