Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25409)

Јахта покриена со соларни панели носи еволуција

Кога се во прашање јахтите, иднината е во самоодржливоста, а еден таков пример презентира италијанскиот дизајнер Марко Касали. Станува збор за концепт на суперјахта...

Девојка се преобразува во ликови од филмовите

Шарлот Робертс е осумнаесетгодишна Британка, која веќе неколку години се занимава со шминкање. Нејзината способност да се преобрази во ликови од филмовите воодушеви многумина....

Езеро во Јапонија доби име по слика на Моне

Езеро што се наоѓа во јапонскиот град Секи, до скоро не го привлекуваше вниманието на јавноста. Можеби локалното население љубоморно го чуваше само за...

На камилите им инјектирале ботокс и хијалурон

Скандал на натпревар во Саудиска Арабија Државната агенција во Саудиска Арабија извести дека дури 40 камили се дисквалификувани од натпревар за убавина, кој почна на...

„Сертификат за кафе“ – изложба на Башким Меџити во Куманово

„Сертификат за кафе“ е изложба на Башким Меџити, која ќе биде отворена вечерва, во 19 часот, во изложбениот салон на НУ центар за култура...

Дигитализација на над пет милиони оригинални записи

Во рамките на проектот „Отсекогаш, сега и засекогаш“ на домашната компанија „Инбокс“, првпат ќе се овозможи дигитализирање на повеќе од пет милиони оригинални записи,...

Изложба за жените архитекти во постземјотресно Скопје

Денеска, во 19 часот, во Музејот на Македонија ќе се отвори архитектонската изложба „Жените архитекти во постземјотресната обнова на Скопје“. Изложбата е резултат на...

Мумиите Чинчоро се најстарите на светот

Светот е сцена УНЕСКО на меѓународно ниво, преку различни експерти, потврдува дека населбите и вештачката мумификација на културата Чинчоро имаат исклучителна вредност, која има глобално...

Подготовки за вакцинација со четврта доза

Израел Израел повторно се покажува како пионер во борбата против пандемијата на коронавирусот. Израелските власти на луѓето над 60 години и на вработените во здравството...

Скандал: Проневерени околу 100 милиони долари државна помош за пандемијата

САД Околу 100 милиони долари се украдени од фондови за помош при пандемијата во Америка. Ова меѓу другото го соопшти американската тајна служба ЦИА, информирајќи...