Ознака: Беким Сали

Сали и верските лидери апелираа за вакцинација против ковид-19

Министерот за здравство Баким Сали денеска се сретна со поглаварите на верските заедници, при што упати порака дека единствена, докажана, најдобра и најсоодветна можност...

Министерот Сали ги објави имињата на новите членови на Комисијата за...

Министерот за здравство Беким Сали ги соопшти членовите на Комисијата за заразни болести. Така, покрај претседателот, д-р Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија...

Сали: Не можеме да зборуваме за намалување на мерките во пикот...

Засега нема потреба да се укинуваат сертификатите, порача министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање. - Според епидемиолошката состојба во државата, многу мал...

Фејсбук-поканата за членство во Комисијата за заразни болести не наиде на...

Министерот за здравство Беким Сали преку Фејсбук ги повика универзитетските професори Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да се приклучат на Комисијата за...

Второто полугодие ќе почне со физичко присуство, ќе се прави скрининг...

Второто полугодие во училиштата ќе започне со физичко присуство, бидејќи, како што денеска изјави министерот за здравство Беким Сали, епидемиолошката состојба го дозволува тоа,...

Уште една успешна трансплатација на срце и на бубрези

Еден млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа веќе се трансплантираат бубрезите. Уште неколку пациенти во наредните денови ќе можат да...

Сали: 60 отсто од болниците се веќе полни, рано е да...

Според министерот, се уште е рано да се зборува за укинување на ковид-сертификатите, зашто нивото на вакцинација на населението во земјава е многу помала...

Министерот Сали најавува промени во Комисијата за заразни болести

Промените во Комисијата за заразни болести ќе бидат во насока на проширување и дополнување на нејзиниот состав со нови, професионални кадри од повеќе области....