Ознака: 2022

Најгледаните фотографии за 2022 година во „Нова Македонија“

Ова се фотографиите објавени во 2022 година во „Нова Македонија“ кои предизвикаа најголем интерес кај читателите. Галеријата ја подготви Маја Јаневска-Илиева.

Османи, Урошевиќ, Рамиќевиќ и Јовев добитници на државната награда „Св. Климент...

Проф. д-р Африм Османи, универзитетски професор е овогодишен добитник на државната награда „Св. Климент Охридски во областа на воспитанието и образованието. Во областа на...

СП се играа со чести, понекогаш неверојатни, промени на форматот на...

Еден систем на натпревари ретко се задржувал на повеќе од два мундијала во низа, освен за тие од СП 1986 до СП 1994 и...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Фестивалот со најдолга традиција – „Макфест“ фаќа чекор со...

Како што тоа го прават и други врвни светски фестивали и „Макфест“ одлучи малку да го смени правецот, да регрутира нова публика, а како...

Килијан Мбапе е најплатениот фудбалер во 2022 година

Напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе стана најплатениот фудбалер во 2022 година - објави „Спортико“ („Sportico“). Според американскиот портал за бизнис и спортот, 23-годишниот Французин ќе ...

Вечерва почнува „Евровизија 2022“

Вечерва во Торино, Италија, благодарение на минатогодишната победа на италијанскиот бенд „Манескин“, почнува 66-то издание на престижниот музички настан „Песна на Евровизија 2022“. МРТ, носител...

„Моќта на кучето“ со 12, „Дина“ со 10 номинации на годинешните...

Комичарот и актер Лесли Џордан и актерката/извршен директор/продуцент Трејси Елис Рос денеска ги објавија номинациите за „оскар“ за 2022 година во сите 23 категориите,...

Почна дефилето на маските на „Вевчански карневал 2022“

Според вековната традиција вевчанци своите костими ги подготвуваат во текот на целата година, а се верува дека преку овој настан се бркаат злите духови...

Чист воздух, успех на Европско, враќање на човечноста… – желбите на...

Крајот на годината и доаѓањето на први јануари за многумина e вртење на нова, чиста страница во нивниот живот, односно свеж почеток за подобрување...