Ознака: штип

Помалите штипски пекари ја намалија цената на лебот и до пет...

Намалена е цената на лебот во одредени штипски пекари, откако Владата и официјално ја замрзна цената на 33 денари. Николче Малинов, сопственик на пекарата „Штипски...

Спречен обид да се внесат мобилни телефони во штипскиот затвор

иректорот на Затвор Штип, Мики Тодоров денеска информира дека при претрес на ноќна смена од страна на командирот, кај виш надзорник на влезот во...

Час наменет за оралната хигиена

Продолжува проектот „Развивање љубов кон уметностите и спортот и други професии преку позитивни примери“ во ООУ „Ванчо Прке“ во Штип Третиот час од проектот „Развивање...

Побегна затворник од штипска Ортопедија

Затвореник од Затвор-Штип утринава во 1.30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48-годишниот осуденик за МИА го...

Мурал во чест на Божидар Симоновски, двигателот на музичкиот живот во...

Денеска во Штип сѐ е во знакот на музиката. Голем број македонски музичари, љубители на рокенролот и претставнци на седмата сила, дојдоа попладнево во...

Со полиција евакуиран и последниот станар од зградата во која изгореа...

Евакуиран е и последниот станар во зградата во којашто вечерва изгореа два стана на улицата „Широк дол“ во Штип. Командирот на Територијалната противпожарна единица од...

Пожар во два стана во Штип, повредено едно лице

Во Штип, денеска попладне околу 18.30 часот избувнал пожар во два стана од зграда, при што било повредено едно лице, инфомираше вечерва Регионалниот центар...

Повторно ќе се пее на фестивалот „Весело штурче“

На 29 септември, во Штип, по пауза од 25 години По пауза од 25 години, Штип повторно ќе добие детски фестивал. „Весело штурче“ со нови...

Конкурс за драмски текст за деца на НУЦК „Ацо Шопов“

НУЦК „Ацо Шопов“ – Штип распишува Конкурс за драмски текст за деца. Наградата ќе биде во висина од 60.000 денари во бруто-износ. Во наградата е...

Запалени покривна конструкција и печка во фабрика во штипската ТИРЗ, пожарот...

Пожар избувнал околу 10 часот во фабрика во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Штип. Пожарот набргу бил пријавен по што пожарникарите реагирале и целосно...