Ознака: штип

Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ од Александар Јорданоски во Штип

Збирката „Културолошки точки на Македонија“ од м-р Александар Јорданоски ќе биде промовирана во Домот на млади во Штип, в петок од 19 часот. Во својата...

Штипските пензионери протестираа со празни тегли: Со покачувањето на пензиите од...

Теглите за зимница, годинава останаа празни, порачаа денеска штипските пензионери, кои протестираа на Градскиот плоштад „Слобода“. Пензионерите велат дека толку можеле да направат со...

Соработка меѓу Центарот за култура од Штип и „Еуропа Прима“

Директорот на центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип, Горан Трајков, и генералната менаџерка на меѓународниот универзитет за аудиовизуелни уметности „Еуропа Прима“, Весна Огненовска,...

Давеникот по кој се трага во Дојранското езеро е 42 годишен...

Мажот кој се удави околу 11.30 часот во водите на Дојранското Езеро, непосредно пред Градската плажа, е жител на Штип на возраст од 42...

Пожарот кај Штип е целосно изгаснат, нема активни пожари

Центарот за управување со кризи информира дека пожарот кај Штип е целосно изгаснат. Пожарот кој избувна вчера помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево и ноќеска...

Повторно се активираше пожарот меѓу штипскиот затвор и Драгоево

Регионалниот Центар за управување со кризи Штип информира дека пожарот кој избувна вчера помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево и ноќеска беше локализиран и...

Фатен затвореник со огнено оружје во Штип

Денес, од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи заедно со СВР...

Штипските пожарникари на три интервенции попладнево

Во штипскиот регион и денеска пожарникатите интервенирале на три пожари. Од Регионалниот ЦУК- Штип информираат  дека е пријавен пожар кај месноста „Мирјанина Црква". На...

Пожар во близина Штип, почнал на депонија, па се проширил

Регионалниот центар за управување со кризи Штип известува дека во 13:25 часот започнат е пожар на депонија „Трештенска Скала“ во близина на градот Штип....

Ковачевски најави ревизија на проектот за новата Клиничка болница во Штип

Владата и Министерството за здравство ќе ја забрзаат постапката за изградба на новата Клиничка болница во Штип, којашто требаше да биде пуштена во употреба...