Ознака: штип

Штипските пожарникари на три интервенции попладнево

Во штипскиот регион и денеска пожарникатите интервенирале на три пожари. Од Регионалниот ЦУК- Штип информираат  дека е пријавен пожар кај месноста „Мирјанина Црква". На...

Пожар во близина Штип, почнал на депонија, па се проширил

Регионалниот центар за управување со кризи Штип известува дека во 13:25 часот започнат е пожар на депонија „Трештенска Скала“ во близина на градот Штип....

Ковачевски најави ревизија на проектот за новата Клиничка болница во Штип

Владата и Министерството за здравство ќе ја забрзаат постапката за изградба на новата Клиничка болница во Штип, којашто требаше да биде пуштена во употреба...

Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано...

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни, пренесува Макфакс. Додека штипјанецот среде бел ден шетал со оружје...

Сообраќајка на патот Штип-Плачковица, загина 25-годишник од Карбинци

Дваесет и петгодишен жител на Карбици загина синоќа во сообраќајна несреќа што се случила на регионалниот пат Штип-Плачковица. Портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова во...

Забележан земјотрес во околината на Штип

Рано изутринава регистриран е земјотрес 74 километри југоисточно од Скопје, поточно во Штип и околината. Земјотресот се случил во 4 часот и 22 минути со...

Два земјотреса почувствувани во Штип и околината

Два земјотреси со Рихтерови локални магнитуди ML3.0 и ML2.1 и интензитети 3-4 и 2-3 степени според Европската макросеизмичка скала се регистрирани рано утринава, во...

Цената на кромидот на штипскиот пазар достигна и до 100 денари...

Расте цената на кромидот, на Градскиот пазар во Штип денеска се продаваше по цена од 80 до 100 денари за килограм. Земјоделците и трговците...

Цената на кромидот во Штип стаса и до 80 денари за...

Зголемена е цената на кромидот, на Градскиот пазар во Штип се продава по цената од 60 до 80 денари за килограм. Димче Колев раководител...

Промовирана книга на Мишо Китаноски за Евреите во Штип

Во петокот во општината Штип беше промовирана најновата книга на новинарот и публицист Мишо Китаноски, со наслов „Евреите во Штип, од доселувањето до холокаустот“....