Ознака: штип

Мурал во чест на Божидар Симоновски, двигателот на музичкиот живот во...

Денеска во Штип сѐ е во знакот на музиката. Голем број македонски музичари, љубители на рокенролот и претставнци на седмата сила, дојдоа попладнево во...

Со полиција евакуиран и последниот станар од зградата во која изгореа...

Евакуиран е и последниот станар во зградата во којашто вечерва изгореа два стана на улицата „Широк дол“ во Штип. Командирот на Територијалната противпожарна единица од...

Пожар во два стана во Штип, повредено едно лице

Во Штип, денеска попладне околу 18.30 часот избувнал пожар во два стана од зграда, при што било повредено едно лице, инфомираше вечерва Регионалниот центар...

Повторно ќе се пее на фестивалот „Весело штурче“

На 29 септември, во Штип, по пауза од 25 години По пауза од 25 години, Штип повторно ќе добие детски фестивал. „Весело штурче“ со нови...

Конкурс за драмски текст за деца на НУЦК „Ацо Шопов“

НУЦК „Ацо Шопов“ – Штип распишува Конкурс за драмски текст за деца. Наградата ќе биде во висина од 60.000 денари во бруто-износ. Во наградата е...

Запалени покривна конструкција и печка во фабрика во штипската ТИРЗ, пожарот...

Пожар избувнал околу 10 часот во фабрика во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Штип. Пожарот набргу бил пријавен по што пожарникарите реагирале и целосно...

Еден починат, пет лица со тешки повреди во сообраќајката на магистралниот...

Еден починат и пет лица со тешки повреди е билансот од сообраќајната несреќа на магистралниот пат Штип-Кочани меѓу селата Долни балван и Крупиште. Од СВР-Штип...

Објавена публикацијата „Плави вјесник, 9-та уметност и земјата каде што сонцето...

Како проект поддржан од Министерството за култура, во рамките на годинашната програма за култура, излезе од печат публикацијата „Плави вјесник, 9-та уметност и земјата...

Патувачко кино под отворено небо во Валандово, Кичево, Штип

По вторпат годинава „Европското патувачко кино под отворено небо“ ќе претстави нови европски филмови на проекциите на отворено пред публиката низ земјава, овој пат...

Брачен пар загина во сообраќајка кај штипската населба Македонка

Загина брачен пар од Штип во тешка сообраќајка што се случи синоќа кај штипската населба Македонка. При судир на две возила, „југо“ и „опел астра“,...