Ознака: Шангај

Роботи што вршат земјоделски работи на фарма во предградие...

Аграр од следната генерација Руралното земјоделство долго време беше тесно поврзано со мануелна трудоинтензивна работа. Денес работата е многу различна. Постојат и земјоделски роботи и...

Протести во Шангај поради заклучувањето за коронавирусот: Демонстрантите извикуваат „Оставка“

Во Шангај избувнаа протести поради заклучувањето како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, додека во Кина расте гневот против драконската политика „нулта ковид“...

Стив Наумов и Шангај

Се прашувате од каде овој наслов? Едноставно, името на народниот херој (и самиот студент во она време) ставете го во наводници и го добивате...

После повеќенеделен локдаун, внимателно се реактивира животот во Шангај и Пекинг

Шангај денеска внимателно продолжи со спроведување на плановите за реактивирање на дел од мрежата на јавен превоз како голем исчекор кон надминување на повеќенеделниот...

Во Шангај се отвора најголемиот планетариум на светот

Шангајскиот музеј за астрономија, кој ќе биде најголем планетариум на светот според големината на објектот, ќе биде отворен на 17 јули. Музејот се протега на...

Роботи-таксисти во Шангај

Такси-возила без возачи сега се достапни за јавноста во Шангај, најголемиот град во Кина, пренесува Би-би-си. Компанија поддржана од онлајн технолошкиот и малопродажен гигант „Алибаба“...

Коронавирусот ја одложи и Ф1-трката во Шангај

Како резултат на ширењето на коронавирусот, одложена е и кинеската гранпри-трка во Формула 1, која требаше да се одржи на 19 април во Шангај,...

„Танц-фест Скопје“ на Фестивал за изведбени уметности од Шангај

По покана од Интернационалниот фестивал за изведбени уметности од Шангај, Кина, кој го има своето 21. издание, Рисима Рисимкин деновиве престојува во Шангај, каде...

Медведев го освои Шангај

Данил Медведев ја продолжи неверојатната серија на победи. Рускиот тенисер го освои Мастерсот во Шангај и заработи 1,3 милиони долари. Медведев го одигра шестото...

Македонското високо образование по Шангајската листа

Шангајската листа секоја година ја објавува универзитетот „Џао Тонг“ од Шангај, Република Кина. Шангајската листа се објавува од 2003 година, а предвид се земаат...