Фото: принтскрин

Во Шангај избувнаа протести поради заклучувањето како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, додека во Кина расте гневот против драконската политика „нулта ковид“ што владата ја спроведува речиси три години.

Во видео кое кружи на интернет, а кое според агенцијата „Франс прес“ е снимено на улица во центарот на Шангај, стотици демонстранти извикуваа „Џјинпинг оставка“ и ја осудуваа Кинеската Комунистичка партија, како редок приказ на непријателство во економската економија на земјата.

Друго видео покажува луѓе кои се собираат во центарот на Шангај за да им оддадат почит на десет лица загинати во пожар во Урумчи во западниот регион Ксинџијанг. Во бројни објави на социјалните мрежи во Кина, се верува дека драмата ја влошиле антиковид-мерките бидејќи го забавиле пристигнувањето на помошта.

Заморот како што пренесува медиумот расте во Кина поради тешката политика за борба против пандемијата. Последниве денови во неколку градови веќе се одржаа спорадични, а понекогаш и насилни протести, особено во најголемата фабрика за „iPhone“ во светот, лоцирана во Женгжу, во центарот на земјата, а во сопственост на тајванската групација „Foxconn“.

И покрај повеќе достапни вакцини и спротивно на остатокот од светот, Кина продолжува да наметнува заклучувања веднаш штом се појават случаи на ковид.