Ознака: ковид мерки

Протести во Шангај поради заклучувањето за коронавирусот: Демонстрантите извикуваат „Оставка“

Во Шангај избувнаа протести поради заклучувањето како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, додека во Кина расте гневот против драконската политика „нулта ковид“...

Голем број кинески градови воведуваат нови мерки против ковид-19

Голем број кинески градови воведуваат нови мерки против коронавирусот, од затворање на деловни активности до заклучување, за да бсе спречат нови инфекции, додека комерцијалниот...

Од 1 мај се укинуваат ковид ограничувањата за влез во Бугарија

Од 1 мај за влез во Бугарија се укинуваат ковид ограничувањата за лица кои пристигнуваат од други држави. Тоа го објави министерката за здравство на...

Петличковски: Не може да сме сигурни дека кризата со ковид-19 заврши,...

Не може да сме сигурни дека кризата со коронавирусот заврши, но знаеме дека во моментов ризикот за некаква сериозна компликација и сериозен притисок на...

Албанија: Укинати сите анти-ковид мерки, четврта доза за оние над 60-годишна...

Албанскиот национален комитет за справување со пандемијата на ковид-19, денеска донесе одлука, со која, од први мај се укинува обврската за поседување сертификат за...