Ознака: Хуан Гуаидо

Гуаидо: Мадуро се обидува да префрли 1,2 милијарди долари во Уругвај

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо денеска изјави дека Владата на претседателот Николас Мадуро се обидува да префрли 1,2 милијарди долари од државната...

Мадуро: Ако има пуч, Санчез ќе има крв на рацете

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги критикува европските држави кои го признаа опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за претседател, а посебно остра критика упати кон...

Мадуро го отфрли ултиматумот за распишување претседателски избори

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли ултиматумот на повеќе европски земји за распишување претседателски избори. Мадуро за шпанската телевизија Секста рече дека нема да...

Франција ќе го признае Гуаидо ако Мадуро до вечер не распише...

Француската министерка за европски работи Натали Лоазо денеска изјави дека Париз ќе го признае опозицискиот лидер Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела ако...

Пенс: Истече времето за дијалог со Венецуела

Американскиот потпретседател Мајк Пенс синоќа изјави дека поминало времето за дијалог со Венецуела, како и дека сите опции се на маса. – Ова не е...

САД треба да се држат настрана од Венецуела

Венецуела заслужува подобра власт, но Елиот Абрамс и Џон Болтон не треба да одлучуваат за нејзиниот изглед, се наведува во колумната на „Њујорк тајмс“ Ситуацијата...

Гуаидо: Полицијата упадна во станот на мојата сопруга

Лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гуаидо изјави дека припадници на безбедносните сили упаднале во станот на неговата сопруга, обидувајќи се да ја заплашат. –...

Телефонски разговор меѓу Доналд Трамп и Хуан Гуаидо

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговараше со лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо, уверувајќи го дека Вашингтон ја поддржува неговата претензија за функцијата...

Нафтата „исплива“ во борбата за власт во Венецуела

Санкциите на Вашингтон кон Венецуела и обвинувањата на Николас Мадуро насочени кон САД во врска со нивните наводни мотиви поврзани со кризата во јужноамериканската...

Гуаидо: Можна е мирна транзиција, како и амнестија за Мадуро

Венецуелското опозициско движење може да оствари мирна транзиција на власта и на крај да се одржат слободни избори, изјави лидерот на движењето Хуан Гуаидо,...