Ознака: Хуан Гуаидо

Златните резерви на Венецуела отворија нов фронт помеѓу Мадуро и Гуаидо

Самопрогласениот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо ги повика британските власти да го спречат Николас Мадуро во земањето на златото на Венецуела од Централната банка...

Венецуела не попушта пред притисокот од Западот

Американскиот претседател Доналд Трамп, според експертите, нема голем личен интерес во Јужна Америка, поради што политиката за Венецуела им ја препушти на јастребите во...

Шпионите од соседството демнат врз кризата во Венецуела

Кога лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо беше накратко задржан од тајната служба во Венецуела, некои видоа вмешаност на странска влада во ова дело, пишува...

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот...

Кој е човекот што се фати во костец со Мадуро?

Група војници во Венецуела се свртеа против владата, изразувајќи верност кон опозицијата. Познавачите на состојбата предупредуваат дека јужноамериканската држава наскоро ќе остане без пари...

Армијата на Венецуела лојална на Мадуро, не го признава Гуаидо

Армијата на Венецуела одби да го признае претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо за привремен претседател, соопшти министерот за одбрана Падрино Лопес. – Војниците не го...