Ознака: Хуан Гуаидо

Венецуелските власти наредија делумно затворање на границите

Владата лојална на венецуелскиот претседател Николас Мадуро нареди делумно затворање на границите на Венецуела, само неколку часа пред почетокот на реализацијата на американскиот план...

Гуаидо со помош на венецуелската армија пристигна во Колумбија

Спикерот на венецуелското Национално собрание, Хуан Гуаидо, кого над 50 земји, меѓу кои и САД и повеќето членки на ЕУ, го признаа за легитимен...

Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарна помош во...

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да пристигне во...

Трамп ќе одржи говор за „опасностите од социјализмот” во Мајами

Американскиот претседател Доналд Трамп, в понеделник во Мајами, ќе одржи говор за поддршка на опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо, со кој ќе предупреди...

Мадуро: Порано или подоцна Гуаидо ќе одговара пред суд

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му се закани на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо дека „порано или подоцна“ ќе одговара пред суд, бидејќи го...

Мадуро го впери прстот кон „империјата“ на Трамп

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро ja нарече Владата на американскиот претседател Доналд Трамп „банда на екстремисти“ и го впери прстот кон САД, како главен...

Гуаидо во декември се сретнал со функционери на администрацијата на Трамп

Самопрогласениот венецуелски претседател Хуан Гуаидо во декември во Вашингтон се состанал со функционери на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Тоа бил негов прв...

Помпео ја поздрави одлуката на повеќето европски земји за признавање на...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја поздрави одлуката на 20 европски земји, меѓу кои и Македонија. за признавање на Хуан Гуаидо за привремен...

Кога светските сили се борат, Венецуела страда

Растечката загриженост за можната геополитичка пресметка помеѓу светските сили поради Венецуела, би можела да се опише со африканската поговорка „кога слоновите се борат, тревата...

Димитров: Македонија го признава Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска се огласи преку Твитер за позициите во однос на случувањата во Венецуела, давајќи му поддршка на опозицискиот...