Ознака: Хуан Гуаидо

Врховниот судија на Венецуела побара да му се одземе имунитетот на...

Врховниот судија на Венецуела Мајкел Морено ги повика провладините пратеници да го одземат имунитетот од кривичното гонење на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо. Барањето кое...

Провладини и антивладини демонстрации во Венецуела

Во Венецуела вчера протест одржа опозицијата, додека Владата организираше митинг за поддршка на претседателот Николас Мадуро. Полицијата употреби солзавец за да растера помали групи...

Венецуелската Влада му забрани на Гуаидо да извршува јавна функција во...

Венецуелската Влада денеска донесе одлука со која му се забранува на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо да извршува јавна функција во следните 15 години. Одлуката...

Гуаидо го повика населението да се подготви за „Операцијата Слобода“

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо, поддржуван од САД и западните земји, го повика населението да се подготви за „Операцијата Слобода“, што ќе доведе до...

Стратегијата на Трамп за Венецуела со многу недостатоци

На 23 јануари, Националното собрание на Венецуела го избра 35-годишниот Хуан Гуаидо како привремен претседател на државата. Во следните неколку часа, САД и повеќе...

Соработниците на Гуаидо презедоа три објекти на Венецуела во САД

Соработници на венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо ја презедоа контролата врз три дипломатски објекти во САД, изјави претставникот на Гуаидо, Карлос Векио. Според него, опозицијата...

Гуаидо повика на масовни протести поради прекинот на струја

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо повика утре на масовни протести во целата земја поради прекинот на електрична енергија, која ги остави милиони...

Мадуро со Русите, Гуаидо со Американците – чија помош вреди повеќе...

Владата на Венецуела забрани влез во државата на повеќе камиони кои носат стотина тони хуманитарна помош за земјата. На камионите, кои останаа на границата...

Венецуелците поделени и околу прашањето на живот и смрт

Политичката криза ги подели Венецуелците за клучните прашања околу поддршката за Николас Мадуро и за Хуан Гуаидо, но и за можната воена интервенција во...

Американски сенатор преку фотографија на Твитер испрати закана за Мадуро

Американскиот сенатор Марко Рубио на Твитер стави фотографија од убиството на либискиот водач Муамер Гадафи како порака за венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Меѓутоа, таквата „суптилна...