Ознака: Хуан Гуаидо

Гуаидо на протест на опозицијата во Каракас

Во Каракас вечера беа одржани протести, предводени од лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, кој ги повика граѓаните да излезат на улиците и да го...

Ел Салвадор нареди на дипломатите од Венецуела да ја напуштат земјата

Ел Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа, соопштија властите. Како што се наведува, одлука е во согласност...

Како пропадна обидот на Гуаидо за воен пуч

Политичката криза во Венецуела повторно се разбранува вчера, кога опозицискиот лидер Хуан Гуаидо го означи почетокот на завршната фаза за отстранување на венецуелскиот претседател...

Мадуро прогласи победа, Гуаидо најавува нов удар

Претседателот на Народното собрание на Венецуела и опозициски лидер, Хуан Гуаидо повторно ги повика своите симпатизери на протести, најавувајќи „најголем марш“ во историјата на...

Хуан Гуаидо ја изведе војската на улица

Венецуелскиот опозициски водач Хуан Гуаидо излезе на улиците на Каракас со мала група добро вооружени војници и опозиционерот Леополд Лопес, предводејќи го она што...

Светските сили си ја префрлаат вината за операцијата „затемнување“

Русија ги обвини САД за намерно предизвикување на серија прекини на електричната енергија во Венецуела, кои според нив се дел од планот за уривање...

Мадуро повика на дијалог, Гуаидо да се излезе на улица

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро за време на митингот одржан во Каракас, го повтори својот апел до опозицијата за дијалог, додека претседателот на Народното...

Не се работи за Трамп, Мадуро или за мене – се...

Колумна на лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо Њузвик Мојот имунитет беше одземен од страна на венецуелското нелегитимно Уставно собрание. Но не се работи за нешто...

ЕУ го осудува одземањето на имунитетот на Гуаидо

Европската Унија е против одлуката за одземање на имунитетот на лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо, со што се отвора пат за негово апсење. Националното...

Одземен имунитетот на Хуан Гуаидо

Парламентот на Венецуела усвои одлука за укинување на имунитетот на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, со што се овозможува негово апсење. На барање на претседателот на...