Ознака: фудбалска

„Фудбалска поема напишана од генијалец“

Деветти пенал од серијата за одредување победник на ЕП 1976, 27-годишниот Антонин Паненка стапна на сцената... ФУДБАЛ - ВО ПРЕСРЕТ НА 17-ТО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО (3) Сите...

Стојан Стојановски-Голац – дебармаалска фудбалска легенда

Во скопско Дебар Маало никнаа многу познати спортисти, меѓу кои посебен печат остави популарниот Стојан Стојановски-Голац. Во младите години Голац беше активен фудбалер, а...

Да се освои овој трофеј значи да се стане фудбалска легенда

Играњето во финалето на фудбалско светско првенство е сон што не се остварува за секој играч, а уште помалку успеваат да го држат...

Осамената фудбалска толпа – интерфонија

Сцена 1. ЕНТ. ДЕН Олимпијадата во Минхен, 1972 година... Коментаторот на Телевизија Скопје, Иван Мировски, на коментаторското место, да известува и коментира од олимписките...

Македонија покажа дека е фудбалска сила

Во плејоф-финалето, Македонија загуби од Португалија, која се пласира на СП. Македонските фудбалери, кои пред неколку дена приредија сензација, елиминирајќи го актуелниот европски првак...

Македонска фудбалска пролет

Деновиве по победата над Италија социјалните мрежи беа преплавени од објави на политичари, амбасадори и слично, кои им честитаат на фудбалерите со по неколку...

Мирко Наџаков – штипска фудбалска и тренерска легенда

Наџаков беше член на составот на Брегалница што ја освои првата титула првак на Македонија во 1964 година. Тој и како тренер остави печат...

Следува финале за фудбалска историја

Утревечер на „Вембли“ во Лондон, во мечот за европската титула, ќе играат Англија и Италија. За Англичаните ова ќе биде прво европско финале и...

Италија – Шпанија, следува нова фудбалска класика

Финалето на ЕП 2012 го доби Шпанија со 4-0, а Италија се реваншира во осминафиналето на ЕП 2016. Двете репрезентации имаат идентични фудбалски идеологии,...

Како изгледа новата фудбалска реалност?

Натпреварите се играа без гледачи, без тимска прослава на головите, на клупите фудбалерите и тренерите носеа маски, екипите пристигнуваа со повеќе автобуси, користеа неколку...