Ознака: ФИБА

Милер, Стојаковиќ, Накиќ… во Куќата на славните

Вкупно седум играчи и еден тренер добиваат признание за нивниот исклучителен придонес во кошарката КОШАРКА - ФИБА Избран е составот на новата класа на славните на...

Според ФИБА, Шпанија е прв фаворит во квалификациите

Македонија ги почнува квалификациите утре, со мечот во групата Г на гости кај Португалија, која е 23-та на таа листа на ФИБА, на која...

Историски триумф на Шортс со Бон Телеком

Македонскиот репрезентативец Шортс беше убедливо најдобар играч во ЛШ, добивајќи две признанија, за МВП на сезоната, а во финалето против Хапоел Ерусалим беше прогласен...

Македонија в година домаќин на две младински ЕП

КОШАРКА - ФИБА На седница на Генералното собрание на Светската кошаркарска федерација (ФИБА), одржана во Сараево (БиХ), а на кое присуствуваа претседателот на Кошаркарската федерација...

Македонија патот кон ЕП го почнува со меч со Германија

КОШАРКА Светската кошаркарска федерација (ФИБА) го објави и официјалниот распоред на натпреварите во квалификациите за Европското првенство (ЕП) за жени, кое треба да се одржи...

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне во 15 часот, ФИБА...

Тодоров: Нѐ очекува период со големи непознаници

КОШАРКА Очигледно дека на сите им недостига играње во затворен простор. Не знаеме кога ќе се отворат салите, кога ќе биде дозволена контакт-играта, кои мерки...

Во септември турнир со осум тима за титулата во ЛШ

КОШАРКА Пандемијата на коронавирусот запре многу спортски натпреварувања низ Европа, а исклучок не е ниту европскиот оддел на Светската кошаркарска федерација (ФИБА), која во осминафиналето...

За пласман на ЛОИ ќе играат и неколку балкански кошаркарски репрезентации

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ги одреди 24-те репрезентации што ќе играат во квалификациите за пласман на Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година. Претходно...

Новицки го наследи Дивац

Некогашниот германски репрезентативец е нов претседател на Комисијата за кошаркари при ФИБА Поранешниот германски репрезентативец и суперѕвезда од НБА-лигата, Дирк Новицки, е назначен за претседател...