Ознака: Ферари

Седумкратниот светски шампион Хамилтон се сели во Ферари?

ФОРМУЛА 1 Луис Хамилтон (39) е подготвен за неочекувана преселба во Ферари за сезоната 2025, пишува „Би-би-си“. Неколку извори велат дека тврдењата за врски помеѓу...

Деби на „Ферари“ во модната индустрија

Познатиот светски производител на луксузни автомобили „Ферари“ одлучи да се обиде во модната индустрија, објави агенцијата „Анса“. Првата колекција беше претставена на неодамнешната модна...

Маја Веуг е првата жена во академијата на Ферари

Тинејџерката Маја Веуг е првата жена која се приклучува на Возачката академија на Ферари, откако победи во иницијативата на ФИА за пронаоѓање на новиот...

Монтеѕемоло: Шумахер и Сена не би можеле заедно во Ферари

Поставувањето на Аиртон Сена и Михаел Шумахер во Ферари можеби би било остварување на сонот на обожавателите на Формула 1, но тоа би предизвикало...

Фабриките на Ферари паузираат со работа поради коронавирусот

Ферари ја прекина работата во своите фабрики во Маранело и Модена, во сегментот на Формула 1, но и во сегментот на улични автомобили поради...

На аукција се продава првото „ферари“ на Михаел Шумахер

Компанијата „Џирардо и Ко“ на аукциска продажба го постави болидот на Ферари „412 Т2“ од 1995 година. Овој автомобил е првиот што Михаел Шумахер...

Ферари крои тактика за да стигне до првата победа

Мина повеќе од половина од годинашната натпреварувачка сезона во Формула 1, а тимот на Ферари и понатаму не знае што е победа, што секако...

Ферари почнаа да разгледуваат „поинакви“ концепти

Ферари почнале да разгледуваат „нови концепти“ за промени на болидот за 2019 година, признава шефот на тимот Матија Биното пред Монако ГП овој викенд. По...

Потенцијален купувач украл „ферари“ вредно два милиони евра

Германската полиција трага по реткиот спортски автомобил „ферари“ од 1980-тите години, за кој се верува дека вреди повеќе од два милиони евра, а кој...

Мик Шумахер ќе тестира со Ферари во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на Ферари следната недела, објавија...