Ознака: УЧК

Командантот на УЧК остана само со еден бранител

ДЕНЕСКА ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО НА ОБВИНЕТИОТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ХАГ, ХАШИМ ТАЧИ Судењето на Хашим Тачи, Јакуп Красниќи, Реџеп Сељими и на Кадри Весељи, како...

Ставањето карти на голема Албанија е најмалку 145 години задоцнето и...

Станува збор за настан на приватен имот и тоа сигурно подлежи на одредени законски решенија, оти доколку станува збор за општествен имот, одобрение би...

Отстранета мермерната плоча со картата на голема Албанија од музејот-дивоградба во...

Мермерната плоча со картата на голема Албанија денеска е отстранета од музејот кој што беше отворен овој викенд во кумановското село, јави Сител телевизија. Како...

Музејот за УЧК во Сопот е дивоградба на државно земјиште, кажа...

Дивоградба е објектот каде што викендов, високи претставници на политичката партија ДУИ отворија меморијален комплекс во кумановското село Сопот, утврдил вонредниот инспекциски надзор на...

Со ракописот на Али Ахмети не беа испишани зборовите мир, соживот,...

Перцепцијата што во последните неколку години владее во македонското општество е токму таква - дека Македонците станаа малцинство во сопствената држава. Затоа притисокот е...

Судењето на лидерите на УЧК и нејзините деривати е блиску

Најава на претседателката на Судот за воени злосторства на Косово Во редок медиумски настап, шефицата на Специјализираните совети на Косово во Хаг, Екатерина Трендафилова, го...

За Рамазан Бајрам во Слупчане ќе се отвори споменик на УЧК...

На 2 мај, на празникот Рамазан Бајрам, во липковското село Слупчане ќе се отвори спомен кула во чест на борците на ОНА. Според радоначалникот на...

Со скандирањата за УЧК не ѝ се пишува добро на Македонија

Дали е демократско изразување на јавното мислење протест на кој се прогласува ништовна својата татковина, а се велича проектот за голема Албанија, кој не...

Се стега обрачот околу командантите на ОНА и на УЧК

Како сурова иронија на правдата е што четирите случаи што Меѓународниот суд на правдата во Хаг ги врати во Македонија, за да бидат процесирани...

Ахмети сведочеше пред Меѓународниот суд за Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денес околу 16.30 часот го напушти ЕУЛЕКС, објектот на меѓународната правна мисија на Европската унија во Косово, каде во...