Ознака: титаник

Рочиштето за „Титаник“ одложено поради изолација на еден од обвинетите

Заради добиено решение за изолација поради ковид-19 на еден од обвинетите, главната расправа за предметот „Титаник“ која беше предвидена за утре се одлага, соопшти...

Судењето за „Титаник“ одложено поради вештачењето на аудиоснимките

Судењето за случајот „Титаник“ продолжува на 14 септември, откако претседателот на судечкиот совет Осман Шабани го одложи денешното рочиште поради поднесеното вештачење на обвинителството...

Заев: Центрите за социјална помош беа злоупотребени за изборни цели

Центрите за социјална помош беа злоупотребени. Тие шетаа со списоци од примателите на социјална помош и им се закануваа дека социјалната помош ќе им...

Заев треба да сведочи за „Титаник“

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник" денеска треба да продолжи во Основниот кривичен суд Скопје. Меѓу сведоците кои треба да бидат сослушани денеска е и...

Ди Каприо импровизирал една од најпознатите сцени во „Титаник“

Нема сомнение дека блокбастерот на Џејмс Камерон од 1997 година, „Титаник“, е ремек-дело. Тричасовниот класик отсекогаш има ист ефект врз луѓето 23 години подоцна...

Фиктивна донаторка сведочи за 60-те илјади денари кои не ги дала...

Една од фиктивните донатори на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Груевска сведочи на денешното рочиште за случајот „Титаник”. Таа се нашла на листата на донатори на партијата во...

Случајност или шега на судбината?

Четиринаесет години пред тажната катастрофа што го снајде бродот „Титаник“, Морган Робертсон ја напишал новелата „Залудно“. Новелата е за непотонлив брод по име „Титан“,...

На судењето за „Титаник“ се дискутира за разрешување на поротничка

Сѐ уште незапочнато, судењето за „Титаник“ е закочено, а повторно поради судијата поротник чиј мандат е истечен, но тоа не е констатирано од Судскиот...

Сведочење за „Титаник“: Ниту еден од проверените не беше на пријавената...

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО, сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на лица на неколку адреси...

Сведок во „Титаник“: По налог на Пепиќ се издаваа државјанства без...

Пензионираната вработена во МВР Виолета Димитровска во денешното сведочење за предметот за изборен криминал на СЈО, „Титаник“, ја појаснуваше процедурата за издавање државјанства во...