Ознака: титаник

Одбраната во „Титаник“ смета дека новинарите-сведоци требале да добијат прекршочни пријави

Тројца новинари, кои пишуваа сторија за изборите во 2011 година, требаше да добијат прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, а не...

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Со воведни говори на останатите адвокати на одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Титаник“ расправата по него ќе продолжи на 28 мај.  Денеска воведни...

Одбраната тврди дека аудио-снимките за „Титаник“ се незаконски

Ослободителна пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски денеска побара и адвокатот Димитар Дангов во воведното обраќање пред судот во предметот на СЈО „Титаник“. На...

Ново рочиште за „Титаник“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Титаник“, кој е прв случај обелоденет од Специјалното јавно обвинителство. Обвинителите на СЈО на минатото...

Укинати притворите на Едмонд Темелко и Оливер Поповски

Укинат е притворот на екс началникот во МВР Оливер Поповски кој е обвинет за настаните од 27 април  2017 година во Собранието на Република...

СЈО бара конфискација на имотот на Груевски и Протуѓер

Обвинителите на Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за „Титаник“ побараа од Судот да им се конфискува имот на обвинетите Никола Груевски и Мартин Протуѓер...

Ново барање за изземање на Јанева, обид за одложување на „Титаник“?

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Титаник“ на денешното рочиште побара изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Обвинителката на СЈО Лиле Стефанова го...

Одбиени барањата за изземање на судии во „Титаник“

Врховниот суд ги одби како неосновани или ги отфрли како недозволени барањата за изземање на судии на Апелацискиот и на Кривичниот суд што беше...

Одложено рочиштето за „Титаник“

Повторно се одложи рочиштето за предметот „Титаник“, што е прв случај обелоденет од Специјалното јавно обвинителство(СЈО). Судијата Осман Шабани пред сите обвинети соопшти дека денешното...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“ и „Тарифа“. Минатото рочиште за „Титаник“ беше прекинато поради...