Ознака: судир

Се судрија кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Филипински брод денеска се судри со кинески брод во Јужното Кинеско Море, недалеку од островите за кои се спорат двете земји, соопшти кинеската крајбрежна...

Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година, Украина се...

Две колумни од „Индекс.хр“ што фрлаат дополнителна светлина на воениот судир во Украина Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година доколку Украина се согласеше...

Поради опасни маневри, кинески патролен брод се судри со филипински

Филипините обвинија брод на кинеската крајбрежна стража дека утринава се судрил со филипински брод за снабдување во близина на мал гарнизон во спорното Јужно...

Лидерот на Хамас предупреди: Нападите врз Газа може да се претворат...

Шефот на Политичкото биро на палестинското движење Хамас, Исмаил Ханије, предупреди дека израелските напади врз Газа може да се претворат во регионална војна, јавува...

Загинаа троца пилоти при судрир на два хеликоптери „Апачи“ на Аљаска

Тројца пилоти на американската армија загинаа откако два хеликоптери „Апачи“ се урнаа во централна Алјаска додека се враќаа од обука, објави „Вашингтон пост“ доцна...

Војна и(ли) мир

Искусни воени експерти велат дека не е препорачливо да се даваат некакви предвидувања во врска со идните големи воени операции, но препорачливо е да...

Проактивен западен воен пристап наместо досегашниот реактивен

ИНТЕРЕСНА АНАЛИЗА НА ЗАПАДНИТЕ „ВОЕНИ ЈАСТРЕБИ“ ШТО СЕ ЗАЛАГААТ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА КОНВЕНЦИОНАЛНИОТ ВОЕН СУДИР ВО УКРАИНА, МЕЃУ ЗАПАДОТ И РУСИЈА Во првата година од...

Пропуст на шефот на железничката станица се наведува како причина за...

Расте бројот на загинати во железничка несреќа во Грција, а според првичните индиции трагичната несреќа во која загинаа најмалку 36 лица, а над 80...

Во ООН треба да се бара одговорот за расположението на државите...

Во рамките на Организацијата на Обединетите нации (ООН), од почетокот на украинскиот конфликт, генералната асамблеја од 193 членки гласаше за четири одделни резолуции што...

Енергетската транзиција е во судир со реалноста

Со оглед на обемот и сложеноста на транзицијата кон почиста енергија, некои се загрижени дека економската анализа доби краток рок на траење во процесот...