Ознака: Станица

Реставрирана Старата железничка станица во Стоби

Во археолошкиот локалитет Стоби во тек се активности за реализација на проектот „Конзерваторско-реставраторски работи и конструктивно зајакнување на објектот Стара железничка станица и нејзина...

Јужна Африка ќе испрати две жени астронаути на Меѓународната вселенска станица

Националната вселенска агенција на Јужна Африка, САНСА, има намера да испрати две жени астронаути на Меѓународната вселенска станица, потврди извршниот директор на агенцијата „Хумбулани...

„Еволуција: маските од теснецот Торес“ во Мала станица

Меѓународната патувачка изложба создадена од страна на културниот центар „Габ Титуи“ од Австралија, во соработка со Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија,...

Русија се заканува дека ќе ја напушти Меѓународната вселенска станица

Според Дмитриј Рогозин, шефот на „Роскосмос“, западните санкции кон Русија би можеле да ја нарушат работата на руските вселенски летала што ја опслужуваат Меѓународната...

Русија се повлекува од Меѓународната вселенска станица

Русија е подготвена да почне да прави своја вселенска станица, за да ја лансира во орбитата до 2030 година, доколку претседателот Владимир Путин даде...

Нов паркинг на местото на старата полициска станица во Ѓорче...

На местото на поранешната полициска станица, која беше урната пред нецела година, Општина Ѓорче Петров изведе нов паркинг-простор, со 46 паркинг-места. За моторни возила...

Кина идната година ќе гради вселенска станица

По неодамнешниот успех при слетувањето на Марс, кинеската вселенска агенција најави нова амбициозна цел, 11 мисии и испраќање астронаути во вселената во следните две...

Станицата за пречистување станува реалност за градот Скопје, инвестиција во животната...

ИНТЕРВЈУ СО ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЈП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ - СКОПЈЕ, ДУШКО ВЕСКОВСКИ Иако исполнета со неизвесност и големи предизвици, 2020-та беше навистина успешна година...