Ознака: сила

Демонстрација на сила со притисок или парада и необичен воен туризам?

На Балканот и во нашата земја во мај и јуни, во 17 воени маневри ќе вежбаат 46.000 војници. Што добива, а што губи државата...

Одлучувачка битка за седмата сила

Новинарите се огледало на една државата и клучен елемент за „здравјето на јавната сфера“, просторот во кој слободно се артикулираат различните идеи, мислења и...

Силата на ВМРО (и на ДПМНЕ)

Како што најверојатно забележале ревноснитe читатели, во моето пишување речиси никогаш не попувам, не солам некому памет и на ќориот не му кажувам дека...

Поентер – куче што остава впечаток на сила и сигурност

Се одликува со изразито забележување, може да се адаптира на сите видови терен во шумата, па дури ако е тој и мочуриштен Се претпоставува дека...

Катар е новата фудбалска сила во Азија

Катар, домаќинот на Светското првенство (СП) во 2022 година во фудбал, ќе игра денеска против Јапонија во финалето на Купот на Азија (Абу Даби,...

Кина не се откажува од употребата на сила против Тајван

Кинескиот претседател Си Џинпинг предупреди дека независноста на островот би била катастрофа. Си вети засилени напори за мирно обединување, во согласност со принципот „една...

Фудбалот го презема приматот на глобална кохезиона сила

Никогаш во досегашната историја односите и врските помеѓу ЕУ и САД не биле толку затегнати како сега. И двете администрации најавуваат царински војни, воведуваат...

Со викање и со сила не се брише меѓународното право

Токму меѓународното право го дефинира и правото на самоопределување, кое е загарантирано за секоја држава, вклучувајќи и за Република Македонија, и во согласност со...

Крстопат(и)

Освен што е место каде патиштата се вкрстуваат, крстопатот симболизира и место на среќавање, случајно или договорено, место на разминување, но и разидување, попатно...