Ознака: Северен Пол

„Северен Пол“ со награда во Богота

По освојувањето на „големата награда“ на фестивалот во Билбао, квалификувањето за „оскар“, номинацијата за Европските филмски награди, освојувањето на наградата „златна колица“ за најдобар...

„Северен пол“ победи на фестивал во Шпанија и се квалификува за...

Краткиот филм „Северен пол“ на режисерката Марија Апчевска-Петровска ја освои Големата награда на 63. Интернационален фестивал на документарен и краток филм „ЗИНЕБИ“ во Билбао,...

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на...

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во...

„Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска е во oфицијалната селекција на Канскиот...

Краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска во продукција на „Кино око“ е селектиран во Официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал и ќе...

Вселенски ураган откриен над Северниот пол

Вселенски ураган за првпат беше забележан од научниците на 1.000 километри над Северниот пол, нудејќи првичен историски поглед на феноменот. Вселенскиот ураган траел речиси...