Ознака: Светската

Светската платформа „Фризе“ пишува за изложбата „Сè што ни е...

Најпознатата светска платформа за современа уметност „Фризе“ пишува за големата меѓународна изложба „Сè што ни е заедничко“, која може да се погледне во Музејот...

Светската економија ја демнат погрешни финансиски политики

Фактот што светот не доживеа системска финансиска криза во 2022 година е мало чудо, со оглед на порастот на инфлацијата и каматните стапки, а...

Да не се дозволи геополитиката да ја сруши светската економија

На 20-от национален конгрес на Комунистичката партија на Кина минатиот месец, претседателот Си Џинпинг ја зацврсти својата власт. Централизацијата на моќта на Си претставува...

Со зајакнување на имунитетот на домашната економија против надворешните ризици

Од Народната банка за „Нова Македонија“ посочуваат дека не само затегнувањето на монетарната политика на ФЕД туку и сѐ уште присутната глобална непредвидливост поради...

Дали велесилите навистина се повлекоа од Блискиот Исток?

Пред околу четириесет години, американските сојузници беа загрижени за тоа што ќе донесе повлекувањето на САД по настаните во Југоисточна Азија и на Блискиот...

Светската популација до 2064 година ќе достигне над 9 милијарди луѓе

Светот веќе тргна кон курсот за намалување на вкупниот број на населението во иднина. Иако експертите се согласуваат, сепак, тие не размислуваат исто за...

Светската банка проектира раст на македонската економија од 4,6 отсто

Од земјите во регионот, најголем раст на БДП оваа година Светската банка проектирала за Црна Гора, чие БДП треба да се зголеми за 10,8...

Јагленот и понатаму главен ресурс во светската индустрија

Амбициозните глобални цели за намалување на емисиите на јаглерод веќе претрпеа значителен удар минатата недела, кога Кина, која неодамна вети дека ќе ги повлече...

Азија е најнаселена, Јапонија има најстаро население

Шест факти за светската популација Светскиот економски форум (СЕФ) издвои шест факти за светската популација. Азија е дом на 60 проценти од вкупниот број луѓе...

Светската банка очекува закрепнување на економијата дури наредната година

Најновиот извештај на Светската банка за Западен Балкан покажува дека јавниот долг во земјава достигнал 60 проценти од БДП и се очекува тој да...