Ознака: реџеп таип ердоган

Турција им понудила мировен нацрт-договор на Зеленски и Путин?

Турција понудила нов нацрт-договор со кој би се замрзнала војната меѓу Русија и Украина по постојната линија на фронтот, а според извор запознаен со...

Зеленски се сретна со Ердоган и ги обиколи воените бродови во...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се сретна со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, со кого разговараше за текот на војната во Украина, договорот...

Ердоган им понуди на Русија и на Украина мировни преговори во...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган преку видео порака, соопштена на самитот „Украина-Југоисточна Европа“ во Тирана, нагласи дека неговата земја е подготвена да биде домаќин...

Ердоган: САД и Британија се обидуваат да го претворат Црвеното Море...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини САД и Велика Британија дека користат непропорционална сила во нападите врз цели на бунтовниците Хути во Јемен...

Пендаровски испратил порака до кабинетот на Ердоган за екстрадицијата на Палевски

Претседателот Стево Пендаровски во текот на вчерашниот ден испратил порака до кабинетот на турскиот колега Реџап Таип Ердоган, во врска со екстрадицијата на осомничениот...

Пендаровски ќе се обрати до Ердоган за забрзување на екстрадицијата на...

Претседателот Стево Пендаровски посочи дека размислува во следните денови да испрати порака до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за да се случи побрзо екстрадицијата...

Оптимистички сигнали за реактивирање на спогодбата за украинската пченица

Рефлексии по средбата на турскиот и рускиот претседател во врска со олеснувањето на прехранбената криза и проблемот со украинското жито Подготвил: Mарјан Велевски Средбата меѓу рускиот...

Ердоган со нов устав ќе ја зајакнува визијата за „Векот на...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Анкара изјави дека една од задачите на турскиот Парламент кога ќе продолжи со работа оваа есен ќе...

Зошто ЕУ го сака Ердоган: Со „султанот“ има изговор за држење...

Со автократскиот лидер на чело, блокот не мора да се бори со можноста Турција да се приклучи во нејзините редови, пишува „Политико“ Политико Постојат многу причини...

Борбениот авион „КААН“ е симбол на иднината, порача Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турскиот борбен авион, познат како ТФ-Х, ќе се вика „КААН“. - Турција сега е присутна на секое поле...