Ознака: ракомет

Вардар по 14-ти пат триумфира на турнирот во Струга

Во финалето на 51. издание на турнирот „Струга 2023“, Вардар го победи Алкалоид со 25-20 и стана рекордер по бројот на освоени први места РАКОМЕТ Ракометарите...

Стојановиќ: Без сонување за чекор плус, немаше да има вакво остварување

Македонија на ова СП доживеа само два пораза, и тоа против Норвешка (25-27) и Данска (30-37), а беа совладани Црна Гора (29-20), Грузија (27-21),...

Македонските надежи против Данска и Австрија ќе бараат четвртфинална виза

Од четирите новоформирани групи меѓу кои е и Македонија, само најдобрите две репрезентации ќе се пласираат во посакуваното четврт-финале, додека селекциите што ќе завршат...

Македонија минимално загуби од фаворизираната Норвешка

Црвено-жолтите се во групата Ф, заедно со Норвешка, Црна Гора и со Грузија, а следен противник им е Црна Гора. Тој меч ќе се...

Данска е водечка европска репрезентација, Македонија е 18-та

РАКОМЕТ - РАНГ-ЛИСТА НА ЕХФ На листата има вкупно 50 селекции, рангирани според пласманите на трите претходни големи меѓународни ракометни турнири, и тоа СП 2021,...

Кирил Лазаров влезе во Куќата на славните на ЕХФ

Нивните спортски достигнувања зборуваат за нивната големина и ние сме горди што им оддаваме признание на играчите што ја обликуваа нашата игра, изјави Михаел...

Магдебург ги обедини титулите и сега е и светски и европски...

Во спектакуларно финале, Магдебург во драматична завршница со „атомска“ игра од двете страни, по продолженија, го совлада Киелце со 30-29. Со тоа продолжи низата...

Фаворит или дебитант ќе испише нова историја

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА И УТРЕ ФАЈНАЛФОР ВО ЛИГАTA НА ШАМПИОНИТЕ Бранителот на титулата, Барселона, во првото полуфинале, денеска (15.15 ч.) игра со дебитантот на фајналфорот,...

Одреден составот за подготовките за вториот настап на кадетски мундијал

РАКОМЕТ Репрезентацијата ќе има подготовки во Маврово, од 24 јуни, а предвидени се и две пријателски средби на гости со Унгарија, на 13 и на...

Трета европска титула во низа за Кристијансанд

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА РАКОМЕТАРКИ Кристијансанд сезонава освои тројна круна откако победи и во домашното првенство и во Купот на Норвешка. Кристијансанд ги освои европските...