Ознака: прогласен

Прогласен за антиевропски – чинот на немешањето во внатрешните работи?!

За жал, и во бугарските фантазмагории има и некаква вистина, бидејќи и Брисел „заскита“. Нивната уцена и ултиматум за македонскиот устав не им служат...

Историскиот ревизионизам ќе дозволи џелатот да биде прогласен за жртва

Соговорниците, кои имаат длабоки историски познавања, алармираат на сѐ поагресивната актуелна тенденција кај нас за тоа дека „сѐ што било победа над фашизмот треба...

Американски милијардер случајно признал убиство

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка Сузан Берман во 2000...

Папата предложи Роберт Шуман да биде прогласен за светец

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, предложи еден од основачите на модерна Европа, Роберт Шуман, да биде прогласен за светец. Во соопштението од Ватикан се...

Олег Најдовски прогласен за лауреат од прв степен

Олег е првиот македонски натпреварувач што се закитил со ваква висока награда на овој меѓународен фестивал, на кој годинава учествуваа повеќе од 300 натпреварувачи На...