Ознака: пријателство

Никој не може да ги расипе односите меѓу Русија и Турција,...

Турција отсекогаш следела избалансирана политика и не им дозволувала на оние кои сакаат да ги расипат нејзините односи со Русија, изјави денеска турскиот претседател...

Пријателство што ќе трае!

„Колибри“ и Џина Папас-Џокси на гости во 2-г одделение во ООУ „Јан Амос Коменски“ во Скопје Џокси на децата им одржа час по музичко, зачинет...

Трибунот Толстој (3)

Антиупатства за лична употреба Односот меѓу двајцата писатели варира, сѐ до смртта на Иван Сергеевич, меѓу топло - ладно: кога се заедно, не им треба...

Рим и Москва никогаш не ја згаснаа својата врска

Невообичаено голем број италијански политичари се против вооружувањето на Украина и зголемувањето на воените трошоци, истакнува Хана Робертс за „Политико“ Од каде датираат корените на...

Заев: Да го спречиме говорот на омраза, да градиме пријателство

Да се спречи говорот на омраза, да градиме пријателство и во тој дух, врз основа на потпишаниот договор треба да направие чекори од таблите...

Ја памети ли официјална Софија нашата декларација за добрососедство, пријателство и...

Меѓу Македонија и Бугарија во 1999 година беше потпишана Декларација за добрососедство, пријателство и соработка, поддржана и со потпишувањето на двата меморандума, во 2008...

Димитров: Пријателството со Србија е толку цврсто што и најдобрите напори...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес престојува во Србија, на покана на неговиот домаќин, потпретседателот на Владата и министерот за надворешни работи на...

Заев: Со пријатели како Германија сигурни сме дека ќе успееме на...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари проштална средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјата, Томас Герберих. На средбата Заев истакна дека е голема...

„Оро без граници“- симбол на пријателството меѓу децата

Детскиот културен центар „Карпош“ од 19 до 22 септември, по 28-ми пат, го организира меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници 2019 - симбол...

Фуснота за пријателството

Антиупатства за лична употреба Со годините, сѐ повеќе разбирам, сѐ повеќе сум свесен колку е скапоцено пријателството. Дрво на дрво се потпира, човек на човека,...