Ознака: причини

Јакимовски не го потпиша Кодексот за фер и демократски избори: Големите...

Претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски, денеска како претставник на коалицијата „Храбро за Македонија“, не го потпиша Кодексот за фер и демократски избори. - Јас како претставник...

Некои од можните причини зошто секогаш ви е ладно

Некои луѓе може да чувствуваат ладно повеќе од другите без очигледна причина. Меѓутоа, некогаш чувството на студ може да укаже на основна медицинска состојба,...

Трите причини за дедоларизација

Американскиот долар со децении е светска резервна валута, но од многу земји во светот неговата доминација полека се доведува под прашање. Зошто? Зошто е сѐ...

Хроничниот стрес сè почест проблем: Пет начини за надминување од психологот...

ХРОНИЧЕН СТРЕС – ИНДИКАТОР НА НИЗА БОЛЕСТИ И НАРУШУВАЊА Хроничниот стрес сè почесто доведува до болест. Постојаната изложеност на стрес на работното место е позната...

Д-р Шушулевска: Хроничниот замор може да биде дел и од пост-ковид...

Нарушеното расположение и намалениот интерес за работа и социјални активности кај многумина во периодов се јавуваат, навидум без особена причина, честопати проследени и со...

Лага е дека општините се виновни што струјата ќе поскапи за...

Покрај досегашните 30 проценти, од 1 јули граѓаните ќе плаќаат за повеќе од 10 отсто поскапа струја - рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Четири необични причини поради кои треба да пиете кафе

Здрава храна Ако ништо на светот за вас нема поубава арома од тукушто сварено кафе, веројатно сте станале зависник од оваа напивка, но тоа воопшто...

Викањето и ќотекот не се решение за лутината и бесот на...

Плачење, врескање, фрлање предмети, клоцања и удирања, неприфаќање за смирување, се само дел од емотивите изливи на бес кај децата т.н тантруми. Тие за...

Две илјади дваесет и втора – има ли причини за...

Но како што надежта е една од неопходните состојки на животот, новата година бара нов почеток, нов агол, пооптимистички поглед. И можат да се...

Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов...