Ознака: подморница

Подморница на американската морнарица вплови во заливот Гвантанамо

Подморница на американската морнарица вплови во заливот Гвантанамо, еден ден откако флота на руски воени бродови пристигна во Куба, каде треба да учествува на...

Извлечени остатоците од подморницата „Титан“

Остатоците од подморницата Титан се извлечени на брегот откако таа доживеа имплозија, пред речиси две недели. Новите снимки покажуваат неколку парчиња остатоци кои се истоваруваат...

Пронајдените отпадоци одговараат на катастрофална имплозија на подморницата „Титан“

Соопшти Крајбрежната стража на САД Отпадоците пронајдени недалеку од остатоците на Титаник се совпаѓаат со „катастрофалната имплозија на подморницата Титан“, што исчезна во неделата, час...

Се верува дека патниците во подморницата „Титан“ се мртви, компанијата се...

Екипажот на подморницата „Титан“ е изгубен, нејзината рамка за спуштање на дното и задниот капак се пронајдени денеска меѓу остатоците недалеку од потонатиот брод...

Потрага по подморницата продолжува, екипите ги истражуваат подводните звуци во „комплексна“...

Спасувачите кои трагаат по подморницата која исчезна во Северниот Атлантски Океан ги пренасочуваат ресурсите и ја фокусираат својата потрага во областа каде што се...

Потрагата по „Титан“ пренасочена по забележаните подводни звуци

Потрагата по исчезнатата подморница „Титан“ во северниот дел на Атлантскиот Океан е пренасочена откако американската крајбрежна стража соопшти дека канадски авион открил подводни звуци...

Во Атлантикот исчезна подморница која превезувала пет туристи до потонатиот брод...

Мини-подморница која превезува туристи до потонатиот брод Титаник исчезна во Атлантскиот Океан, јавува Би-Би-Си. Се наведува дека во тек е спасувачка операција. Туристичката подморница исчезнала...

Пронајдени остатоци од изгубената подморница „ХМС триумф“

Остатоците од тајната британска подморница „ХМС триумф“ од Втората светска војна се пронајдени по 20-годишна потрага предводена од грчки нуркач. Станува збор за подморница...

Колумбија ја заплени најголемата нарко-подморница во светот

Колумбиската морнарица излезе со соопштение за запленување на најголемата нарко-подморница во историјата на Колумбија, пренесува МИА. Како што јавуваат колумбиските медиуми, подморницата е долга...

САД му испраќаат порака на Ким Јонг-ун со нуклеарната стелт-подморница во...

Кога претседателите на САД и Јужна Кореја, Џо Бајден и Јун Сук Јеол го соопштија склучувањето на историскиот договор за одвраќање на севернокорејската агресија,...