Ознака: Петер Сијарто

Унгарија продолжува да го поддржува Западен Балкан на патот кон ЕУ

Унгарија ќе продолжи да ги вложува сите напори за унапредување на приближувањето на земјите од Западен Балкан кон Европската Унија. Тоа е во економски, стратешки...

Петер Сијарто: ЕУ мора да му даде шанса на блискоисточниот план...

Унгарија стави вето на отфрлањето на мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за решавање на израелско-палестинскиот конфликт од страна на Европската Унија, бидејќи...

Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто,...

Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На заедничката прес-конференција со министерот за...

Сијарто донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош од 100 илјади заштитни...

Петер Сијарто во работна посета на Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе пристигне во работна посета на земјава, за време на...

Треба да добиете фер шанса во евроинтеграциите

Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија Не е важно што мислиме ние, туку што мислат Македонците. Секако, ние ги цениме овие...

Османи: Унгарија останува наш силен сојузник внатре во Европската Унија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денес оствари средба со Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто,...

Османи: Унгарија има директен интерес од европските перспективи на регионот

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на работната посета на Република Унгарија се сретна со Министерот за надворешни работи на Унгарија,...

Сијарто ја обвини западна Европа за лицемерие и ја брани употребата...

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто ги обвини големите западноевропски земји за лицемерие и хистерија, поради критикување на средноевропските држави и нивните деловни...