Ознака: Петер Сијарто

Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ,...

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ. Сијарто во...

Унгарија ќе гласа против членство на Косово во европските тела

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија нема да го поддржи членството на Косово во телата на Европска Унија додека не...

ЕУ ја очекуваат стратешки проблеми ако не го интегрира Западен Балкан,...

Европа ќе доживее нови стратешки проблеми доколку не успее во интеграцијата на земјите од Западен Балкан, изјави денеска во Блед унгарскиот министер за надворешни...

Унгарија нема да го поддржи ембаргото на рускиот гас и нафта

Унгарија нема да поддржи никакви санкции за руската нафта и гас, изјави денеска министерот за надворешни работи Петер Сијарто, повторувајќи го ставот на унгарската...

Сијарто: Унгарските политичари не можат да се мешаат во екстрадицијата на...

Екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно прашање за кое е задолжен судскиот систем, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто,...

Сијарто: Единствен начин да се запре миграцијата е да се подигнат...

Единствениот ефикасен начин да се запре илегалната миграција е да се подигнат огради на границите. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи на Унгарија,...

Лавров и Сијарто разговарале за ситуацијата на Западен Балкан

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска разговарал со неговиот унгарски колега, Петер Сијарто, за Западен Балкан и билатералните односи меѓу двете земји,...

Османи и Сијарто го отворија Почесниот конзулат на Унгарија во Штип

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи заедно со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, официјално го отворија Почесниот конзулат на...

Сијарто: Силно сме посветени на проширување на ЕУ со земјите од...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за време на посетата на Словенија рече дека двете земји се залагаат за проширување на ЕУ кон...

Мицкоски-Сијарто: Потребен старт на преговорите на Македонија и ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто. На средбата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја изрази големата благодарност...