Ознака: парламентарни избори

Дали почна почетокот на крајот на една од најдолгите политички кризи...

ПО ПЕТ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗА ДВЕ ГОДИНИ, БУГАРИЈА КОНЕЧНО ДОБИ ВЛАДА Подготвил: Mарјан Велевски На вонредна седница на Националното собрание на Бугарија беше избрана влада...

Нова демократија победи, но сè поизвесни се нови избори

Парламентарни избори во Грција Партијата Нова демократија убедливо победи на предвремените парламентарни избори што се одржаа во неделата во Грција, со освоени над 40 отсто...

Парламентарни избори во Турција: Народната алијанса, предводена од АКП, обезбеди мнозинство...

Мнозинството во Големото национално собрание на Турција, според прелиминарните и нецелосни резултати од вчерашните редовни парламентарни избори во Република Турција, го освои Народната алијанса...

Излезноста на парламентарните избори на Бугарите во Македонија слична како лани

Мирно помина гласањето на Бугарите на гласачките места во Македонија. Вчерашните парламентарни избори во Бугарија беа петти по ред во две години, откако и...

Изборите без јасен победник не покажуваат излез од ќорсокакот во Бугарија

Конзервативната партија на поранешниот премиер Бојко Борисов има многу мала предност пред либералната листа, предводена од поранешниот лидер на центристите Кирил Петков, пишува францускиот...

Парламентарни избори во Грција напролет, најави Мицотакис

Во Грција напролет ќе се одржат парламентарни избори, изјави денеска грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, потврдувајќи ги извештаите на локалните медиуми дека Владата размислува за...

Нема реконструкција на Владата, ниту предвремени избори, дециден е Ковачевски

Не е планирана реконструкција на Владата. Сега е период кога се подготвуваме за идната година. Интензивно ги презентираме буџетите на секое министерство поединечно, изјави...

Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година, објави Ковачевски

Македонија ќе има избори во 2024 година, прво ќе имаме претседателски, а потоа и парламентарни избори. На тие избори ќе се случи истото што...

Нетанјаху планира враќање на власт по парламентарните избори

Поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, обвинет за корупција, планира да се врати на власт по парламентарните избори на 1 ноември, петти во Израел за...

Радев: Парламентарни избори во Бугарија пред 15 септември не би биле...

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе и го додели првиот мандат за формирање нова влада на најголемата парламентарна партија во земјата „Продолжуваме со промените“. Како...