Ознака: парламентарни избори

Движењето ЗНАМ во Куманово ја претстави програмата „Проглас за достоинствена Македонија“

Кандидатот за претседател од движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски и носителите на листа од изборните единици ја презентираа програмата „Проглас за достоинствена Македонија вечерва на...

Со симулација за изгласување на уставните измени, ДУИ ја започна кампањата...

Демократската унија за интеграција (ДУИ) со партнерите од коалицијата „Европски фронт“ на првиот ден од кампањата за парламентарните избори организираше настан на кој симулираше...

„Вреди“ ги претстави носителите на сите шест изборни единици, програмата ќе...

Албанската опозициска коалиција „Вреди“ денеска во Скопје ги претстави носителите во сите шест изборни единици. Носител во првата изборна единица е Изет Меџити, во втората...

Потпишан Кодексот за фер и демократски парламентарни избори

Претставници на политичките партии и коалиции, денеска, во Кристалната сала на законодавниот дом го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори за единаесетите парламентарни...

Поднесени 17 листи на пратеници за парламентарните избори до ДИК

 До Државната изборна Комисија, заклучно со 2 април 2024, до 24 часот, се пристигнати вкупно 17 листи на кандидати за пратеници Изборите за пратеници...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на парламентарните избори, желба за иден коалиционен...

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи убедливо и секако ќе ја предводи во годините коишто следат идната македонска влада, истакна претседателот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски,...

Митрески ќе ги распише претседателските и парламентарните избори

Претседателот на Собранието Јован Митрески се очекува денеска попладне да ги распише претседателските и парламентарните избори 2024. Седмите претседателски избори, според политичкиот договор, треба...

Парламентарните и вториот круг од претседателските избори ќе се одржат на...

Парламентарните политички партии постигнале договор изборите следната година да се одржат на 8 мај, односно првиот круг на претседателските избори да се одржи на...

Следните парламентарни избори фрагментација или консолидација околу опозицискиот стожер

Дали следува фрагментација на македонската партиска сцена или целокупното опозициско расположение ќе се слее во стожерната опозициска партија? Се чини дека на Балканот не...

Грците ја изедоа погачата што ја добија во Нивици

ЗОШТО НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ГЛАСАЧИТЕ ГО ОТПИШАА СВОЈОТ ПОТПИСНИК НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, АЛЕКСИС ЦИПРАС Како поранешен премиер Ципрас успеа (се разбира со помош...