Ознака: пад

Ако падне шенгенот, паѓа и Европската Унија

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, ја повика германската влада да ги прекине граничните контроли на границите со Луксембург и Франција што...

Со падот на наталитетот, паѓа и државата

Првпат земјата во текот на изминатата година беше во негативен природен прираст на населението, и тоа во сите четири тримесечја од годината. Шест региони...

Пад на невработеноста во Европа, а во Македонија?

Само со поголема вработеност на граѓаните, односно со поголем број граѓани вклучени во производствениотпроцес, притоа и со нивна активност во сектори што обезбедуваат повисока...

Пад на кредитирањето на граѓаните и компаниите

Намалениот интерес за кредити и кај граѓаните и кај компаниите, веројатно, се должи на политичката ситуација, на постојаната полукризна состојба, велат упатените Тренд на опаѓање...

Лекции од падот на Берлинскиот ѕид

Падот на Берлинскиот ѕид во ноември 1989 година означи крај, ама не на целата историја како што анализираше Френсис Фукујама, туку само на едно...

Кумановец тешко повреден при пад од објект во изградба

Во СВР Куманово од Општа болница Куманово вчера било пријавено дека кај нив со тешки телесни повреди бил донесен Т.Б.(54) од Куманово. Според полицијата, тој...

Основец паднал од прозорец на училиште и тешко се повредил

Во велешката полиција на 18. септември пријавен бил инцидент кој се случил во основното училиште „Панко Брашнар“. Според пријавата, при игра со соученици, од прозорец...

Три лица загинаа при пад на дел од кула во Германија

Три лица загинаа кога дел од телевизиската кула во северен Хесен паднала врз нив, соопшти полицијата. Платформата од контролната кула висока околу 50 метри паднала...

Српската наука со пад на Шангајската листа

Падот на Универзитетот во Белград за сто места на новата Шангајска листа е поради сѐ поголемата конкуренција меѓу универзитетите во светот и вложувањата во...

По дводецениски раст, нагол пад на производството на опиум

Се проценува дека трите главни земји за производство на опиум (Авганистан, Мексико и Мјанмар) имаат удел од околу 96 отсто од вкупното светско производство...